-
Bonie elewacyjne powlekane
Choć jeszcze kilkanaście lat temu sztukateria elewacyjna kojarzyła się wyłącznie z dawnym budownictwem, które wciąż cieszy oko niejednego przechodnia, okazuje się, że zdobienia elewacji ponownie zyskują na popularności. Jednym z rozwiązań, jakie można brać pod uwagę, planując ozdobienie zewnętrznej lub wewnętrznej elewacji, są bonie elewacyjne. Przyjrzyjmy się bliżej, czym się charakteryzują oraz z czego wykonuje się te elementy ozdobne.
- Parametry
Czym są bonie na elewacji?
Używane dziś coraz częściej gotowe bonie elewacyjne to architektoniczny element dekoracji, którego zastosowanie pozwala na wykończenie elewacji budynku w indywidualny sposób, co dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność i unikatowość na tle sąsiadujących budowli. Bonie elewacyjne montowane są zazwyczaj na narożnikach budynku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamocować je jako samodzielny element architektoniczny bądź umieścić je wokół drzwi i okien. Produkowane przez nas bonie wykonane są ze styropianu parkingowego EPS 200 i dostępne są w dwóch wariantach, jako niepowlekane lub powlekane, czyli dodatkowo pokryte specjalistyczną masą sztukatorską.
Bonie elewacyjne nowoczesne – rodzaje i zalety
Produkowane przez nas bonie elewacyjne narożne to 28 rodzajów boni, a każdy z nich dostępny jest w 4 lub 5 wymiarach, co pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb klienta oraz do elewacji, na której mają być zamocowane bonie elewacyjne. Standardowo bonie docięte są na krótszym boku pod kątem 45 stopni, istnieje jednak możliwość zamówienia boni, które frezowane są z 4 stron – wystarczy poinformować o tym w uwagach do zamówienia w naszym sklepie internetowym. Istnieje ponadto możliwość wykonania boni w dowolnym kształcie i wymiarze, według indywidualnego projektu, zależnie od potrzeb klienta.
Wśród zalet boni elewacyjnych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwość zamontowania tych elementów w dowolnej aranżacji – to klient decyduje, w jaki sposób zamocuje bonie na swojej elewacji. Dzięki temu, że są one uniwersalne, możliwości zastosowania dekoracji są wręcz nieograniczone i to od klienta zależy, w jaki sposób wykończyć budynek, nadając mu niepowtarzalny, indywidualny wygląd.
Produkowana przez nas sztukateria elewacyjnazostała poddana badaniu na starzenie materiałów budowlanych – po wykonaniu testów odpowiadających dziesięcioletniemu okresowi użytkowania sztukateria nie wykazała zmian właściwości początkowych, dzięki czemu zakupione w naszym sklepie bonie elewacyjne mogą cieszyć oko przez długie lata, bez obaw o ich trwałość. Zakupione w naszym sklepie bonie elewacyjne, podokienniki, listwy i gzymsy dodatkowo zabezpieczamy przed wysyłką kolejną warstwą styropianu, co gwarantuje ochronę przed uszkodzeniami podczas transportu.
Bonia elewacyjna – sposób montażu
Kiedy mamy już zakupione bonie elewacyjne boniowanie elewacji powinniśmy rozpocząć od zagruntowania podłoża mocowanego elementu. Następnie styropianowe bonie należy przykleić do fasady, korzystając ze specjalnego kleju. Proces boniowania – co stanowi niekwestionowaną zaletę tej sztukaterii elewacyjnej – jest bardzo łatwy i zrozumiały, a do zakupionych boni dołączamy instrukcję ułatwiającą samodzielne mocowanie. Prace te mogą być wykonywane na zewnątrz przez dużą część roku – ważne jednak, by nie padało, powietrze nie było zbyt wilgotne, a temperatura wynosiła od 5 do 35 stopni Celsjusza.
Zamontowane bonie nie tylko stanowią element ozdobny, przyciągający wzrok przechodniów i nadający budynkowi nietuzinkowy charakter. Elewacja podzielona np. boniami, gzymsamilub listwami pasowymiułatwia nakładanie tynków strukturalnych. Na ograniczonym obszarze nie występują lub są ograniczone łączenia technologiczne i nie widać nieestetycznych pasów.